Air Force One aeroplani më i famshëm në botë, çfarë dimë dhe nuk dimë për Forcën Ajrore Një - Bota Sot
Air Force One aeroplani më i famshëm në botë, çfarë dimë dhe nuk dimë për Forcën Ajrore Një

Amerika

Air Force One aeroplani më i famshëm në botë, çfarë dimë dhe nuk dimë për Forcën Ajrore Një

Nga: Beqir Sina Më: 13 maj 2019 Në ora: 17:47
Air Force One

Air Force One është ndoshta aeroplani më i famshëm në botë, pasi me të udhëtojnë vetëm presidenti amerikan. Ai është një nga mjetet më të sofistikuara të transportit në botë.

Aeroplani i Air Force One VC-25A është një kështjellë e vërtetë në ajër dhe është e pamundur ta përmbysësh ose ta detyrosh të aterrojë nëse presidenti nuk e dëshiron ose nëse kështu nuk vendos shërbimi i sigurisë.

Ai është i pajisur me teknologji kundëraketë dhe mund të lëshojë projektil me rreze të kuqe, posedon të ashtuquajturën zjarr që prodhon nxehtësi të madhe kështu që mund të mashtrojë raketat në kërkim të një burimi të nxehtësisë dhe ka një teknologji që mund të raportojë dhe të gjurmojë raketat, si dhe të zbulojë se me çfarë lloji të armës po sulmohet aeroplani, shkruan Grunge.

Sipas Business Insider, Air Force One ka ekuipazh prej 26 njerëzve. Ka edhe shpenzime të karburantit dhe rezervave, së bashku me një tjetër VC-25A në rast se aeroplani i parë prishet, si dhe avionët e transportit që duhet të mbajnë një ngarkesë - limuzinë presidenciale dhe tre helikopterë që shërbejnë si destinacion për shkak të turmave të mundshme në trafik.

Air Force One duhet gjithashtu të jetë rezistuese ndaj një shpërthimi bërthamor. Ai është projektuar jo vetëm për të zbuluar dhe devijuar raketat tokë-ajër, por edhe për të mbijetuar në ajër ndërsa bombat bërthamore djegin çdo gjë nën të,.

Sipas ABC News, ekziston një sallë e vërtetë kirurgjikale spitalore e pajisur plotësisht për çdo lloj operacioni në aeroplan, dhe ka edhe një specialist kirurg për çdo rast. Është pothuajse e sigurt se mjeku kryesisht rri ulur ose shikon filma gjatë fluturimit.

Sipas të dhënave, ky aeroplan ka një shpejtësi maksimale prej 629 miljesh në orë, që është në një lartësi prej 10,000 metrash vetëm 30 milje më ngadalë se sa shpejtësia e zërit.

Avionët e zakonshëm të pasagjerëve fluturojnë me një shpejtësi maksimale prej 575 miljesh në orë. Aeroplani është 70.66 metra i gjatë, pothuajse 19.33 metra i gjatë. Me një rezervuar karburanti prej 203.000 litra kerozinë mund të fluturojë rreth 15,000 kilometra.

Sipas mediave amerikane, të gjithë ata që përfshihen në operacion janë personel ushtarak, madje edhe ata që janë në kuzhinë dhe ata që pastrojnë banjën e tualetin, dhe për një punë të tillë duhet të kalojnë teste të ndryshme.

Forca ajrore mahnitëse Një fakt që vetëm disa presidentë kanë qenë të gatshëm të rrëfejnë

Air Force One është një objekt masiv e fluturimit të sekreteve. Ka ende aq shumë nga ato që nuk e dimë, por me fat për ne, disa presidentë kanë zbuluar fakte rreth Air Force One që janë shumë të pabesueshme.

Air Force One është shumë më tepër se një avion privat për POTUS. Është një “ndertes” e fshehtë në qiell dhe kjo fshete sapo është “plasaritur”.

Këtu janë disa gjëra që askush nuk e dinte për Air Force One, deri tani ...

Le të hedhim një sy brenda.

Sa e shpejte dhe sa e larte?

Air Force One mund të fluturojë mbi 700 milje në orë. Kjo është me të vërtetë me e shpejtë! Per nji aeroplan te till gjigand. Gjithashtu Air Force One mund të fluturojë më lart se shumica e avionëve komercialë, në një lartësi prej 45 mijë këmbësh. Kjo është 10,000 metra më e lartë se lartësia normale e fluturimit të ndonjë avioni tjetër të pasagjerëve. Megjithë shpejtësinë e saj të çmendur, Air Force One, fluturon shumë mirë dhe ajo qe te le pa mend eshte se ky fluturim eleminon ne maksimum edhe turbulencat.

Forca Ajrore 1 Asnjëherë nuk duhet të prekë tokën

Kjo ndoshta është një nga faktet më të bukura rreth Air Force One. Forca Ajrore 1 mund të furnizohet në qiell. Ajo kurrë nuk duhet të prekë terrenin. Nëse dëshironte, mund të fluturojë përgjithmonë. Ajo mund ta mbajë presidentin në qiell aq sa duhet. Një tjetër fakt tjeter : Air Force One ka një tank (rezervuari i karburantit) prej 3.000 gallon karburanti.

Forca Ajrore ka dy restorante në bord

Në thelb ka dy restorante në bordin e Air Force One -, ato janë dy kuzhina masive që gjithmonë kanë ushqim në dispozicion. Presidenti dhe mysafirët e tij mund të kenë gjithçka që dëshirojnë që Forca Ajrore të ketë personel me kuzhinierë më të mirë dhe çdo kuzhinë ka sherbim deri në 100 veta. Kjo është shumë e madhe!

Telefonat janë kudo

Air Force One ka mbi 85 telefona. Por pse? Epo, është vendi më i sigurt që presidenti mund të flasë, madje edhe si ne Shtëpinë e Bardhë. Ekzekutivi Airborne Phone ka një dritë në anën e pasme që ndriçon të kuqe kur është e sigurt. Ka dhjetëra linja më pak të sigurta për shtypin dhe stafin që udhëtojnë me presidentin.

Nuk janë Kamera Super Spy në Wells Wheel

Në vitin 1959, presidenti Eisenhower udhëzoi Allen Dulles, drejtorin e Inteligjencës Qendrore në atë kohë, për të instaluar kamera në pjesen e poshtme e rrotave të Air Force One. Këto kamera ishin kaq të fuqishme saqë edhe në vitin 1959 ata mund të lexonin edhe targat e makinave nga qielli. Pa marrë parasysh arsyen e instalimit, nuk mund ta mohoni sa e pabesueshme është! Ajo vazhdoi të besohet nga ekspertët e aviacionit që teknologjia e freskuar e kamerave qiellore vazhdon të jetë në përdorim në vende të ndryshme në bishtin e avionit, duke përfshirë edhe pusetat e rrotave.

Kush janë udhëtarët e shpeshtë të Forcës Ajrore Një?

Air Force One është një vend për familjen presidenciale. Është një vend për të nxjerrë nga të gjitha ngutjet dhe nxitimin e nji udhetimi të jetës presidenciale. Shërbimi Sekret udhëton me familjen, si dhe personelin dhe gazetarët që udhetojne se bashku në një pjese te kabinës në pjesën e pasme të avionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...