​Rënia më e madhe e prodhimit në Amerikë pas Luftës së Dytë Botërore - Bota Sot
​Rënia më e madhe e prodhimit në Amerikë pas Luftës së Dytë Botërore

Amerika

​Rënia më e madhe e prodhimit në Amerikë pas Luftës së Dytë Botërore

Më: 15 prill 2020 Në ora: 20:43
Foto ilustrim

Prodhimi dhe industria e përgjithshme në Shtetet e Bashkuara kanë shënuar rënien më të madhe që pas Luftës së Dytë Botërore.

Rezerva Federale tha sot se prodhimi ka rënë me 6.3 për qind muajin e kaluar, kryesisht për shkak të rënies në prodhim në industrinë e automjeteve, ku u mbyllën të gjitha fabrikat.

Në përgjithësi, prodhimi industrial, i cili përfshin fabrikat, shërbimet komunale dhe minierat, ra me 5,4 për qind, rënia më e madhe që nga viti 1946 dhe tejkaloi pritjet pesimiste të ekonomistëve.

Prodhimi i makinave dhe pjesëve të automjeteve ra me 28 për qind, në ndërmarrjet e shërbimeve me 3.9 për qind dhe në minierat dy për qind, pasi shfrytëzimi i naftës dhe gazit u ul.

"Parashikimet e industrisë janë të errëta, prodhimi do të bjerë edhe më tej në prill," thonë James Watson dhe Gregory Dako nga Oxford Economyics.

Ata besojnë se ndërprerjet e më dha në zinxhirin e furnizimit, aktiviteti i zvogëluar i energjisë dhe kushtet e shtrënguara financiare do të vazhdojnë të ndikohen negativisht dhe se prodhimi industrial mund të bjerë në përgjithësi me 15 për qind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat