Fauci: Variantet e reja të koronavirusit mund të bëhen dominuese në SHBA

Amerika

Fauci: Variantet e reja të koronavirusit mund të bëhen dominuese në SHBA

Më: 3 shkurt 2021 Në ora: 19:36
Anthony Fauci

Variantet tepër ngjitëse të coronavirusit mund të bëhen llojet dominuese të sëmundjes në SHBA, nëse nuk bëhen më shumë vaksinime me ritëm, thotë një ekspert i lartë i shëndetit.

Dr Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha për NBC Today Show, se SHBA-të nuk po vaksinojnë njerëzit aq shpejt sa të qëndrojnë përpara varianteve të reja.

“Kjo sigurisht është një mundësi dhe kjo është arsyeja pse ne e marrim atë shumë seriozisht”, përgjigjet ai, duke theksuar se vaksinimet ishin mënyra më e mirë për të parandaluar këtë.

“Nuk mund të shndërrohet nëse nuk replikohet”, pohoi Fauci duke shtuar SHBA “po bëhet më e mirë” në vaksinimet, por “ne ende kemi një kërkesë që tejkalon furnizimin”.

SHBA kanë administruar 32 milionë doza vaksinash deri më tani, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat