Fauci: S’kemi kohë për të studiuar efikasitetin e marrjes së një doze të vaksinës kundër COVID-19

Amerika

Fauci: S’kemi kohë për të studiuar efikasitetin e marrjes së një doze të vaksinës kundër COVID-19

Më: 7 shkurt 2021 Në ora: 17:26
Anthony Fauci

Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha se mund të mos ketë kohë të mjaftueshme për të studiuar efikasitetin e marrjes së një dozë vaksine dhe njerëzit duhet të qëndrojnë te të dhënat e disponueshme.

Disa ekspertë kanë mbështetur idenë e vonimit të dozave të dyta të vaksinave kundër COVID-19 në mënyrë që të vaksinohen sa më shumë njerëz që të jetë e mundur me të paktën një dozë të parë, raporton cnn.

Duke folur për Chuck Todd Sunday të NBC-së, mjeku amerikan pohoi se “Nga një këndvështrim teorik, do të ishte mirë të dihej nëse merr vetëm një dozë, sa zgjat qëndrueshmëria dhe cili është niveli i efektit … Por, çfarë dimë tani dhe ajo me të cilën duhet të shkojmë është të dhënat shkencore që kemi grumbulluar dhe janë me të vërtetë shumë solide”.

Të dhënat aktuale thonë se njerëzit duhet të marrin një dozë përforcuese 21 ditë pas goditjes së tyre të parë me vaksinën e Pfizer-BioNTech dhe 28 ditë pas goditjes së parë të Modernas.

“Ju mund t’i bëni të dyja. Ju mund të merrni sa më shumë njerëz në dozën e tyre të parë, në të njëjtën kohë kur t’i përmbaheni arsyes orarit të dozës së dytë”, tha Fauci duke shtaur se “Kështu që do të ishte mirë të kemi studimin, por nuk mendoj se mund ta bëjmë me kohë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat