Fauci “përplaset” me Rand Paul: Nëse dikush gënjen këtu, je ti!

Amerika

Fauci “përplaset” me Rand Paul: Nëse dikush gënjen këtu, je ti!

Nga: M.H. Më: 21 korrik 2021 Në ora: 07:46
Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive

Një seancë dëgjimore në kongres për pandeminë e koronavirusit ishte Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive të vendit, i cili u përplas me Rand Paul, një senator republikan për Kentucky dhe kundërshtar i vjetër i veshjes së maskave për koronavirus.

Paul tha që Fauci kishte gënjyer para Kongresit në maj kur ai mohoi që Institutet Kombëtare të Shëndetit (NIH) financuan të ashtuquajturën kërkim "të fitimit të funksionit" - praktika e rritjes së një virusi në një laborator për të studiuar ndikimin e tij të mundshëm bota - në një laborator virologjie në Wuhan, Kinë.

"Dr Fauci, duke e ditur se është një krim të gënjesh Kongresin, dëshiron ta tërheqësh deklaratën tënde të 11 majit ku pretendove se NIH kurrë nuk financoi fitimin e funksionit në Wuhan?" kërkoi senatori, shkruan “The Guardian”, përcjell “Bota sot”.

Fauci, i kthehu përgjigje të shpejtë dhe njëkohësisht të tensionuar senatorit duke iu drejtuar, "Senator Paul, unë kurrë nuk kam gënjyer para Kongresit dhe nuk e tërheq atë deklaratë."

Paul e ndërpreu, Fauci këmbënguli "Më lër të përfundoj", por Pali vazhdoi, duke treguar gishtin ndërsa përballja nxehej sa shkonte dhe shtohej më shumë.

Fauci tha me zemërim: “Senator Paul, nuk e dini për çfarë po flisni, sinqerisht. Dhe këtë dua ta them zyrtarisht. Ju nuk e dini për çfarë po flisni ”.

Fauci gjithashtu tha gjatë seancës së së martës se varianti Delta i koronavirusit ishte shkaku i më shumë se 80% të rasteve të reja amerikane Covid-19, por vaksinat e autorizuara mbeten më shumë se 90% efektive në parandalimin e shtrimeve në spital dhe vdekjeve.

Tina Smith, një senatore Demokratike për Minesota, e pyeti Faucin nëse kishte ndonjë gjë tjetër që ai do të dëshironte të thoshte për të "kundërshtuar këto sulme ndaj integritetit tuaj që të gjithë sapo kemi qenë dëshmitarë".

Ai u përgjigj: “Ky është një model që senatori Paul ka qenë duke bërë tani në seanca dëgjimore të shumta të bazuara në asnjë realitet. Ai po fliste për fitimin e funksionit, kjo është vlerësuar shumë herë nga njerëz të kualifikuar që të mos bien nën përcaktimin e fitimit të funksionit. Unë nuk kam gënjyer para Kongresit. Unë kurrë nuk kam gënjyer. Sigurisht jo para Kongresit. Çështja u mbyll. ”/BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat