10 viktima nga përmbytjet në Brazil

Amerika

10 viktima nga përmbytjet në Brazil

Më: 13 janar 2022 Në ora: 06:57
Foto ilustrim

Rrëshqitjet e dherave dhe përmbytjet e shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm u kanë marrë jetën të paktën 10 personave në juglindje të Brazilit. Lumenjtë u tejmbushën duke përmbytur qytete të tëra.

Më shumë se 17 mijë njerëzve u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre. Autoritetet thanë se po monitorojnë digat që mund të shpërthejnë. 3 nga viktimat janë fëmijë, shtëpitë e të cilëve u mbuluan nga masive theu.

Autoritetet njoftuan se 145 nga 853 bashki kishin shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Në dy muajt e fundit, shirat e dendur kanë prekur zona të tjera të Brazilit, duke lënë dhjetëra të vdekur dhe mijëra të zhvendosur.

Ekspertët thonë gjithashtu se ndryshimi i klimës po kontribuon në ngjarjet ekstreme të motit në të gjithë botën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat