Një javë pas zjarrit në Bronx, familjet do të varrosnin të dashurit e tyre

Amerika

Një javë pas zjarrit në Bronx, familjet do të varrosnin të dashurit e tyre

Më: 17 janar 2022 Në ora: 00:33
Foto

Një komunitet i Bronksit mblidhet të dielën për të bërë nderimet e fundit për të dashurit e vdekur, një javë pasi një zjarr mbushi një ndërtesë apartamentesh me tym të dendur vrau 17 njerëz, përfshirë tetë fëmijë, raporton AP.

Funerali masiv, që do të fillojë në Qendrën Kulturore Islame në orën 10:00, do të kulmojë një javë lutjesh dhe zie brenda një komuniteti të ngushtë që vjen nga Afrika Perëndimore. Të gjithë ata që janë varrosur të dielën kanë lidhje me vendin e Gambisë.

Më herët gjatë javës, shërbimet e varrimit u mbajtën për dy fëmijë në një xhami në Harlem – mes nëntë të rriturve dhe tetë fëmijëve që vdiqën në zjarrin më vdekjeprurës të Nju Jorkut në dekada.

Zyrtarët fajësuan një ngrohës të dëmtuar të hapësirës në një apartament të katit të tretë për zjarrin, i cili shpërtheu e që tymi u përhap nëpër shkallët e ndërtesës 19-katëshe.

Të gjithë ata vdiqën pasi u pushtuan nga tymi ndërsa përpiqeshin të zbrisnin shkallët, të cilat vepruan si kanal për tymin e dendur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat