​SHBA: Rusia të lirojë të arrestuarit padrejtësisht në Çeçeni

Amerika

​SHBA: Rusia të lirojë të arrestuarit padrejtësisht në Çeçeni

Më: 27 janar 2022 Në ora: 18:10
Ned Price

Shtetet e Bashkuara kërkuan sot lirimin e menjëhershëm të të gjithë personave që sipas tyre u arrestuan padrejtësisht në Çeçeni.

Ata cituan raporte për dhjetëra rrëmbime të supozuara dhe mbyllje arbitrare në javët e fundit.

"Në të gjitha këto raste në Çeçeni, ka shumë raste në të cilat individë janë arrestuar në pjesë të tjera të Federatës Ruse.

Ata janë transferuar me forcë në Çeçeni, si Zarema Musayeva, nëna e avokatit humanitar Abubakar Yangulbayev," tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price, raporton Reuters.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat