Zbulohet vendi ku prehet trupi i sekretares amerikane, Madeleine Albright

Amerika

Zbulohet vendi ku prehet trupi i sekretares amerikane, Madeleine Albright

Më: 4 maj 2022 Në ora: 16:45
Vendi ku prehet trupi i sekretares amerikane, Madeleine Albright

Trupi i ish sekretares amerikane, Madeleine Albright, po prehet pranë prindërve të saj, Josep dhe Mandula Kordel, në Memorialin në Malin Lindo, në qytetin Morrison të Colorados.

Ceremonia e përcjelljes së diplomates së rryer që vdiq më 23 mars, u mbajt më 27 prill në Katedralen Kombëtare në Washington, ndërsa lokacioni i varrit u bë i ditur tek këtë javë, disa ditë pasi familja kërkoi privatësi.

Kompleksi i varrezave që gjendet në majë mali ka dy mauzoleume, një kishëz, varret tradiconale tokësore si edhe kopshtin e veçantë të krematoriumit, ku digjen mbetjet e kufomave, sipas ritualeve të caktuara.

Pllaka e varrit të Albright nuk është zbuluar ende në faqen e kompleksit, por aty ka kohë që janë fotografitë e prindërve dhe varrezave të tyre.

Njëkohësisht, është e hapur mundësia që përvec fizikisht, edhe në mënyrë virtuale të dërgohen lule e shkruhen vargje për gruan e parë që u vu në krye të diplomacisë amerikane.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat