​Biden do të diskutojë me liderët e G7 për sanksione shtesë ndaj Rusisë

Amerika

​Biden do të diskutojë me liderët e G7 për sanksione shtesë ndaj Rusisë

Më: 4 maj 2022 Në ora: 18:38
Presidenti i SHBA-së Joe Biden

Presidenti i SHBA-së Joe Biden njoftoi sot se do të bisedonte me liderët e tjerë të G7-ës për sanksione shtesë ndaj Rusisë për shkak të luftës në Ukrainë.

"Ne jemi gjithmonë të hapur ndaj sanksioneve shtesë. Unë do të flas me anëtarët e G7 këtë javë për atë që ne do të bëjmë ose nuk do të bëjmë," tha ai për media në Shtëpinë e Bardhë ndërsa diskutonte mbi ekonominë amerikane.

Presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen propozoi një sërë masash, duke përfshirë ndalimin e naftës ruse, të mërkurën.

Propozime të tjera përfshijnë renditjen e individëve që kryen krime lufte në Bucha, Ukrainë, heqja e bankës më të madhe ruse Sberbank dhe dy kompanive të tjera nga sistemi SWIFT, një shërbim mesazhesh që lidh institucionet financiare në mbarë botën; dhe ndalimin e tre transmetuesve shtetërorë rusë nga valët evropiane.

Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss, njoftoi sot sanksione të mëtejshme kundër 63 qytetarëve dhe subjekteve ruse, duke përfshirë edhe kompanitë e mediave ruse pas fushatës së egër të dezinformimit të Vladimir Putin dhe punonjësve të tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat