​Regjisori Paul Haggis arrestohet për sulm seksual

Amerika

​Regjisori Paul Haggis arrestohet për sulm seksual

Më: 20 qershor 2022 Në ora: 21:36
Paul Haggis

Regjisori i filmit Paul Haggis po mbahet në Itali në pritje të një seance gjyqësore, ndërsa prokurorët hetojnë pretendimet e një gruaje se ai kishte kryer marrëdhënie seksuale pa pëlqimin e saj.

Të dielën, prokurorët në Brindisi, një qytet port në Puglia, njoftuan se policia kishte arrestuar regjisorin e lindur në Kanada, nën dyshimet për dhunë seksuale.

Viktima e supozuar përshkruhet nga prokurorët si një "grua e re e huaj", ndërsa TV shtetëror dhe media të tjera italiane thanë se ajo është angleze.

Avokatët e Haggis thonë se ai i mohon akuzat. Prokurori i Brindisit Antonio Negro tha sot se data e saktë e seancës dëgjimore këtë javë është ende për t'u vendosur.

Media tha se skenaristi dhe producenti po mbahet në një dhomë hoteli në qytetin turistik Ostuni, ku ai erdhi për të marrë pjesë në një festival arti që fillon të martën.

Në një deklaratë me shkrim të dielën prokurorët thanë se "sipas elementëve (hetues) të mbledhur", Haggis dyshohet se "e detyroi të renë, e njohur prej tij prej disa kohësh, t'i nënshtrohej marrëdhënieve seksuale".

Në deklaratë thuhej gjithashtu se gruaja ishte “detyruar të kërkonte kujdes mjekësor”.

Prokurorët thanë se pas disa ditësh "marrëdhëniesh jo konsensuale, gruaja u shoqërua" nga Haggis në aeroportin e Brindisit dhe "u la atje në agim, pavarësisht kushteve (të saj) të pasigurta fizike dhe psikologjike".

Ata shtuan se stafi i aeroportit dhe policia vunë re "gjendjen e saj të dukshme konfuze" dhe e çuan në selinë e policisë së Brindisit, ku oficerët e shoqëruan në një spital për ekzaminim.

Sipas ligjit italian, një gjyqtar, pasi të dëgjojë argumentet si nga prokurorët ashtu edhe nga avokatët mbrojtës, do të vendosë nëse Haggis mund të lirohet në pritje të një hetimi të mundshëm shtesë.

Gjyqtari gjithashtu mund të vendosë nëse ekziston një rrezik fluturimi ose mundësia e ndërhyrjes së provave ose kryerjes së të njëjtit krim të supozuar dhe të urdhërojë që ai të burgoset ose të qëndrojë në arrest shtëpiak.

Haggis (69) në vitin 2018 mohoi akuzat për sjellje të pahijshme seksuale të bëra nga katër gra, duke përfshirë dy që e akuzuan për dhunim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat