Donald Trump dhe fëmijët e tij paditen për mashtrim

Amerika

Donald Trump dhe fëmijët e tij paditen për mashtrim

Më: 22 shtator 2022 Në ora: 12:35
Foto ilustrim

Ish presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, dhe tre fëmijët e tij po përballen me padi për mashtrim.

Hetimi është kryer nga Nju-Jorku ndaj kompanisë së tij familjare “Trump Organization”, shkruan neës.upday.com, tranasmeton klankosova.tv.

Në padi thuhet se ata gënjyen ‘për miliarda dollarë’ në lidhje me vlerën e patundshmërive në mënyrë që të marrin kredi dhe të paguajnë më pak tatim.

Prokuroria thotë se kompania e ish-presidentit Trump ka bërë disa akte mashtrimi mes viteve 2011-21.

Ndërsa, Trump ka mohuar një gjë të tillë dhe e ka cilësuar si ‘një tjetër gjueti shtrigash’.

Gjithashtu edhe fëmijët e tij, Donald Jr, Ivanka dhe Eric Trump janë përmendur si të akuzuar bashkë me dy ekzekutivët e kompanisë, Allen Weisselberg dhe Jeffrey McConney.

Padia është ngritur nga Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James pas një hetimi tre vjeçar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat