Presidenti meksikan thotë se Meksika është më e sigurt se SHBA-ja

Amerika

Presidenti meksikan thotë se Meksika është më e sigurt se SHBA-ja

Më: 13 mars 2023 Në ora: 23:00
Andrés Manuel López

Meksika është një vend më i sigurt se Shtetet e Bashkuara, ka argumentuar presidenti meksikan, Andrés Manuel López Obrador, disa javë pasi rrëmbimi i katër amerikanëve të profilit të lartë, tërhoqi vëmendjen globale ndaj krizës së sigurisë së vendit.

”Meksika është më e sigurt se Shtetet e Bashkuara. Nuk ka asnjë problem me udhëtimin e sigurt nëpër Meksikë. Kjo është diçka që qytetarët amerikanë e dinë gjithashtu, ashtu si meksikanët tanë që jetojnë në SHBA”.

Amerikanët e rrëmbyer po udhëtonin në qytetin kufitar meksikan të Matamoros në fillim të marsit, kur u sulmuan nga persona të armatosur që besohet se ishin të lidhur me kartelin kriminal meksikan të Gulfit.

Dy nga amerikanët dhe një kalimtar meksikan vdiqën në incident.

Të premten, Departamenti i Sigurisë Publike në Teksas këshilloi që banorët të shmangin udhëtimin në Meksikë gjatë pushimeve të pranverës, duke përmendur rrezikun e dhunës së kartelit.

I pyetur nga një gazetar lokal për sigurinë në Meksikë, López Obrador përmendi popullaritetin e vendit të tij me turistët dhe emigrantët amerikanë, të cilët kanë zbritur në zonat e njohura bregdetare si dhe në Mexico City në vitet e fundit për të përfituar nga moti më i ngrohtë dhe kostoja më e lirë e jetesës.

Udhëtarët amerikanë gjenerojnë miliarda të ardhura për Meksikën çdo vit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat