Disa të vdekur në Iowa pasi tornadot goditën Midwest

Amerika

Disa të vdekur në Iowa pasi tornadot goditën Midwest

Më: 22 maj 2024 Në ora: 19:44
Foto nga vendi i ngjarjes

Një tornado vrau shumë njerëz në një qytet të vogël të Iowas, ndërsa stuhitë e fuqishme përfshinë Midwest.

Mediat raportuan se u shkatërruan shtëpi dhe biznese në Greenfield, ku veturat u shkatërruan dhe mbeturinat u shpërndanë nëpër peizazh.

Policia e Iowas konfirmoi viktimat në një konferencë shtypi, por nuk ishte në gjendje të thoshte se sa, raporton bbc.

Nebraska, Illinois dhe Wisconsin u goditën gjithashtu nga tornadot, shiu i dendur dhe ndërprerjet e energjisë elektrike.

Videot që tregojnë shkatërrimin në të gjithë Iowan përshkruanin ndërtesa të rrafshuara, vetura të përmbysura dhe turbina me erë të prishura.

Spitali i qytetit ishte ndër ndërtesat e dëmtuara, duke detyruar dhjetëra personat që u lënduan të shkonin diku tjetër.

Ndryshe, Greenfield ka mbi 2000 banorë dhe gjendet rreth 88 kilometra larg Des Moines.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat