Trump kritikohet për shkak të qëndrimit ndaj ZTE-së - Bota Sot
Trump kritikohet për shkak të qëndrimit ndaj ZTE-së

Amerika

E mërkurë, 17 tetor 2018

Trump kritikohet për shkak të qëndrimit ndaj ZTE-së

Më: 15 maj 2018 Në ora: 12:21
Presidenti i SHBA-së, Donald Trump

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, është vënë në mbrojtje për të ndihmuar kompaninë e telekomunikacionit kinez ZTE, e cila ka shkelur sanksionet amerikane, për shkak të kritikave të demokratëve dhe republikanëve, të cilët pohojnë se kjo kompani paraqet rrezik për sigurinë nacionale.

"ZTE, kompania e madhe kineze e telekomit, blen një përqindje të madhe të komponentëve nga kompanitë amerikane. Ky vendim po ashtu është shfaqje e marrëveshjes së gjerë tregtare për të cilën po bisedojmë me Kinën”, ka shkruar Trump në llogarinë e tij në Twiter.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test