Trump thotë se do ta dërgojë ushtrinë që ta mbyllë kufirin me Meksikën - Bota Sot
Trump thotë se do ta dërgojë ushtrinë që ta mbyllë kufirin me Meksikën

Amerika

Trump thotë se do ta dërgojë ushtrinë që ta mbyllë kufirin me Meksikën

Më: 18 tetor 2018 Në ora: 15:16
Donald Trump

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka kërcënuar se do ta “mbyllë kufirin jugor” nëse qeveria meksikane i lejon emigrantët nga Honduras t’u afrohen Shteteve të Bashkuara dhe nëse demokratët vazhdojnë të kundërshtojnë planin e tij për të ndërtuar një mur në kufi me Meksikën.

Trump gjithashtu ka kërcënuar se do t’u ndërpresë ndihmën vendeve të Amerikës Qendrore nëse ato nuk ndihmojnë në ndalimin e migrimit të përhapur, shkruan Washingtonexaminer.

Ai ka bërë këto kërcënime pasi që një numër i madh i emigrantëve nga Honduras kanë hyrë në Meksikë duke synuar Shtetet e Bashkuara si destinacionin e fundit.

“Përveç ndalimit të të gjitha pagesave për këto vende, të cilat duket se nuk kanë pothuajse asnjë kontroll mbi popullsitë e tyre, unë duhet, në terma më të fortë, t’i kërkoj Meksikës të ndalë këtë sulm – dhe nëse kjo nuk realizohet, atëherë unë do ta thërras ushtrinë qa ta mbyllë kufirin tonë jugor!”, ka shkruar Trump në Twitter.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...