Muzeu e pagoi 84,000 dollarë për një vepër arti, artistja u dorëzon dy tablo të bardha dhe mban paratë

Art

Muzeu e pagoi 84,000 dollarë për një vepër arti, artistja u dorëzon dy tablo të bardha dhe mban paratë

Më: 30 shtator 2021 Në ora: 16:45
Ilustrim

Një artiste daneze është paguar 84 mijë dollarë nga një muze për të rikrijuar një skulpturë të vjetër. Në vend të kësaj, ajo mbajti paratë dhe krijoi një vepër arti konceptuale, shkruan CNN

Kur muzeu hapi kutinë që përmbante veprën e supozuar të Haaning, ata gjetën dy tablo të bardha, ndërsa paratë mungonin.

"Unë nuk i kam vjedhur paratë, por kam shkelur kontratën dhe shkelja e kontratës është pjesë e punës”, tha artistja në një intervistë.

Vepra e saj, të cilën Haaning e ka titulluar “Merr paratë dhe vrapo”, ka shkaktuar mosmarrëveshje midis muzeut dhe artistes. Artistja tha gjithashtu se vepra e saj ishte 100 herë më e bukur se  skulptura që iu kërkua të rikrijonte.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat