Statuja e rizbuluar e Maria Magdalenës do të kushtojë 10 milionë dollarë!

Art

Statuja e rizbuluar e Maria Magdalenës do të kushtojë 10 milionë dollarë!

Më: 20 mars 2022 Në ora: 12:49
“Maddalena Giacente” (Magdalena e shtrirë)

Një skulpturë mermeri e rizbuluar e Antonio Canova e Mary Magdalene do të dalë në shitje.

Ajo pritet të shitet 10 milionë dollarë kur të dalë në ankand në korrik.

E përshkruar nga shtëpia e ankandeve Christie’s si “kryevepra e humbur” e skulptorit neoklasik italian, “Maddalena Giacente” (Magdalena e shtrirë) u porosit nga Konti i Liverpulit, në atë kohë kryeministër britanik, dhe iu deshën tre vjet për t’u gdhendur.

Image
“Maddalena Giacente” (Magdalena e shtrirë)

Duke përshkruar Maria Magdalenën në një gjendje ekstaze fetare, skulptura u përfundua pak para vdekjes së Canova në 1822.

 

 

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat