Statuja e rizbuluar e Maria Magdalenës do të kushtojë 10 milionë dollarë!

Art

Statuja e rizbuluar e Maria Magdalenës do të kushtojë 10 milionë dollarë!

Më: 20 mars 2022 Në ora: 12:49
“Maddalena Giacente” (Magdalena e shtrirë)

Një skulpturë mermeri e rizbuluar e Antonio Canova e Mary Magdalene do të dalë në shitje.

Ajo pritet të shitet 10 milionë dollarë kur të dalë në ankand në korrik.

E përshkruar nga shtëpia e ankandeve Christie’s si “kryevepra e humbur” e skulptorit neoklasik italian, “Maddalena Giacente” (Magdalena e shtrirë) u porosit nga Konti i Liverpulit, në atë kohë kryeministër britanik, dhe iu deshën tre vjet për t’u gdhendur.

Image
“Maddalena Giacente” (Magdalena e shtrirë)

Duke përshkruar Maria Magdalenën në një gjendje ekstaze fetare, skulptura u përfundua pak para vdekjes së Canova në 1822.

 

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat