Pasardhësi i legjendës Concorde do të prezantohet në tetor

Auto

Pasardhësi i legjendës Concorde do të prezantohet në tetor

Më: 11 korrik 2020 Në ora: 19:21
Concorde

‘Boom Supersonic’ dëshiron të ndihmojë aviacionin tregtar supersonik të bëjë një rikthim.

“Nëse mund të fluturojmë dy herë më shpejt, bota do të jetë ‘gjysmë më e vogël’ dhe do t’i kthejë vendet e largëta në vende fqinje”.

Kjo është deklarata e misionit të ‘Boom Supersonic’. Me këtë në mendje, kompania planifikon të paraqesë një prototip të parë më 7 tetor, versioni i prodhimit i të cilit do të pasojë avionin legjendar Concorde.

Prototipi me emrin XB-1 është një version i zvogëluar i modelit të mëparshëm.

XB-1 do të arrijë një shpejtësi prej 2.300 km/orë. Gama e tij thuhet se është 1.900 kilometra. Ndërsa prototipi do të paraqitet ende në vjeshtë, një fluturim nuk është planifikuar të ndodhë deri në vitin 2021.

Nga Londra në Nju Jork në vetëm 3:30 orë

Avioni i vogël supersonik do të fluturohet nga një pilot me përvojë i Forcës Ajrore të SHBA-së. Testet pritet të bëhen në bazën e Edwards Airforce në Kaliforninë jugore.

Nëse testet me prototipin janë të suksesshëm, ‘Boom Supersonic’ do të zhvillojë versionin e serisë, i cili është tre herë më i madh.

Koha e fluturimit për itinerarin Londër – Nju Jork do të reduktohet në 3:30 orë, sipas faqes së internetit të kompanisë.

Se sa do të kushtojë një biletë ë aeroplan është ende e paqartë.

Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat