BE me tarifa për makinat elektrike kineze? Ja çfarë mendimi kanë në Gjermani

Auto

BE me tarifa për makinat elektrike kineze? Ja çfarë mendimi kanë në Gjermani

Më: 14 prill 2024 Në ora: 08:19
Komisioni Evropian ka hetuar nëse makinat elektrike në Kinë po përfitojnë nga subvencionet e paligjshme.

Prodhuesit gjermanë të makinave shprehin skepticizëm rreth tarifave të mundshme ndëshkuese evropiane për importin e makinave elektrike nga Kina.

Sipas mediave të huaja, Shoqata Gjermane e Industrisë së Automobilave (VDA) bëri thirrje për një gatishmëri për t’u përfshirë në dialog nga të dyja palët për të shmangur dëmtimin e zhvillimit të sektorit.

“… Qëllimi i kompensimit të detyrimeve të parashikuara nga Komisioni Evropian mund të ketë shpejt një ndikim negativ në rast të një konflikti tregtie”, ka thënë presidentja e VDA-së, Hildegard Müller për edicionin e së dielës të gazetës Die Welt, parë paraprakisht nga dpa.

Sipas Müller, një konflikt tregtar do të rrezikonte gjithashtu transformimin drejt elektromobilitetit dhe dixhitalizimit.

Ndryshe, që nga vjeshta e kaluar, Komisioni Evropian ka hetuar nëse makinat elektrike në Kinë po përfitojnë nga subvencionet e paligjshme.

Dhe hetimi kundër subvencioneve tani mund të çojë në vendosjen e tarifave ndëshkuese.

Sipas Qendrës Automotive Research me qendër në Duisburg, prodhuesit gjermanë të makinave shesin 30%-40% të prodhimit të tyre në tregun kinez.

Prandaj, në rast të tarifave ndëshkuese evropiane, këta prodhues mund të jenë objektivi i parë i kundërmasave të mundshme kineze.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat