Volskwagen ID.3 – makina elektrike më e shitur në Evropë

Auto

Volskwagen ID.3 – makina elektrike më e shitur në Evropë

Më: 27 nëntor 2020 Në ora: 20:39
Volskwagen

Volkswagen edhe një herë një mbajtës rekord.

Sipas Jato Dynamics, 1,127,624 makina të reja janë shitur në Evropë muajin e kaluar, që është 7% më pak se në tetor 2019, shkruan Autoblog.

26.8 për qind e numrit të përgjithshëm të makinave të reja të shitura ishin me një formë të makinës së elektrizuar.

Makinat e elektrizuara më të shitura në tetor ishin hibride, të cilat zënë 32% të automjeteve totale të elektrizuara të shitura.

Shitjet e automjeteve hibride në tetor ishin më të ulëta se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar, por pjesa e hibrideve plug-in u rrit nga 21% në 24%, ndërsa regjistrimi i modeleve plotësisht elektrikë u rrit nga 21% në 25%.

Modeli më i shitur tërësisht elektrik në tetor ishte Volkswagen ID.3, me 10,475 njësi të shitura.

Në vendin e dytë është Renault Zoe me 9,778 njësi, dhe në vendin e tretë është Hyundai Kona Electric me 5,261.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat