Gjermania i kërkon Tajvanit të ndihmojë në lehtësimin e mungesës së çipave automatik

Auto

Gjermania i kërkon Tajvanit të ndihmojë në lehtësimin e mungesës së çipave automatik

Më: 24 janar 2021 Në ora: 15:00
Foto ilustrim

Gjermania i ka kërkuar Tajvanit që të bindë prodhuesit tajvanezë të ndihmojnë në lehtësimin e mungesës së çipave gjysmëpërçuese në sektorin e automjeteve, gjë që po vështirëson rigjenerimin e saj të ri ekonomik nga pandemia e COVID-19.

Prodhuesit e automjeteve në të gjithë botën po mbyllin linjat e montimit për shkak të problemeve në shpërndarjen e gjysmëpërçuesve, të cilat në disa raste janë përkeqësuar nga veprimet e ish-administratës Trump kundër fabrikave kryesore të çipave kinezë.

Ministri Gjerman i Ekonomisë Peter Altmaier i kërkoi homologut të tij Tajvanez Wang Mei-hua të adresonte çështjen në bisedime me Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC) 2330.TW, prodhuesi më i madh i kontratave në botë dhe një nga Gjermanitë furnizuesit kryesorë.

Altmaier tha se qëllimi ishte të mundësonte kapacitete shtesë dhe shpërndarje të gjysmëpërçuesve në periudhën afatshkurtër dhe afatmesme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat