Volvo më e bukur në histori është kthyer, shikojeni atë në veprim

Auto

Volvo më e bukur në histori është kthyer, shikojeni atë në veprim

Më: 17 shkurt 2021 Në ora: 17:02
Volvo

Volvo P1800 ishte aq i dëshirueshëm saqë thjesht duhej të kthehej, por jo në garazhin e koleksionistëve, por në pistën e mbuluar nga dëbora në Suedi, në vendin e tij të lindjes.

Nuk ka dyshim se P1800 është një nga veturat me dizajnin më të mirë, jo vetëm brenda Volvo, as në Evropë, por në të gjithë historinë e automobilave.

Edhe sot, dekada pas ndërprerjes së prodhimit, ajo ngjall admirim duke na kujtuar me nostalgji një kohë kur LED-të nuk ishin arritja maksimale e projektuesve, dhe një makinë individuale mund të njihej nga një distancë e madhe.

Image

P1800 është rikthyer vërtet, falë Cyan Racing.

Modeli i rimishëruar është një rivendosje e vërtetë me një bollëk zgjidhjesh të përparuara teknologjikisht, por në të njëjtën kohë pa ndihma elektronike. Dhe kjo është pikërisht arsyeja pse ai doli në rrugën e mbuluar nga bora.

“Qëllimi ynë është të bëjmë një makinë me një dizajn bazë që lejon shoferin të dijë kufijtë e saj, në vend që të mbështetet në ndihmat elektronike si shumica e makinave moderne super sportive. E gjitha ka të bëjë me reagimin e motorit, ekuilibrin e shasisë dhe peshën e ulët, duke e bërë makinën të gjallë dhe argëtuese”, shpjegon Mattias Evensson, shefi i zhvillimit të kësaj makine.

Kjo veturë ka një motor 2.0 turbo me 420 kuaj fuqi dhe 470 Nm dhe një kambio manuale me pesë shpejtësi. 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat