Jaguar Land Rover do të zvogëlojë kapacitetin prodhues me 25% për pesë vjet

Auto

Jaguar Land Rover do të zvogëlojë kapacitetin prodhues me 25% për pesë vjet

Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 21:57
Jaguar Land Rover

Prodhuesi britanik i veturave, Jaguar Land Rover, do të zvogëlojë kapacitetin e saj prodhues me 25% për pesë vjet nën shefin e ri ekzekutiv, Thierry Bollore.

Plani i ri i kompanisë përfshin bërjen e markës Jaguar tërësisht elektrike brenda katër vjetësh, ndërsa vetura sportive Land Rover mund të kishte hapësirë për ngritje në treg, njofton Bloomberg.

Të shtunën, Jaguar Land Rover zbuloi se ka ulur prodhimin në 400.000 vetura në vit, nga 600.000.

Prodhuesi i veturave do të prezantojë gjashtë variante plotësisht elektrike Land Rover në pesë vitet e ardhshme.

Deri në vitin 2030, ai pret që të gjitha modelet e saj Jaguar dhe 60% e Land Rovers të shitur të jenë vetura elektrike.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat