Mercedes tërheq 264 mijë vetura

Auto

Mercedes tërheq 264 mijë vetura

Më: 18 mars 2021 Në ora: 22:40
Foto ilustrim

Mercedes-Benz po tërheq më shumë se 264,000 makina në të gjithë botën për shkak të një defekti të mundshëm në një sistem të mbrojtjes nga zjarri. Rreth 120,000 makina janë prekur në Gjermani.

Bëhet fjalë për një lidhje të gabuar të linjave të gazit në të ashtuquajturin sistem inertues, siç konfirmoi një zëdhënës të enjten.

Kjo përdoret për të shpërndarë gaz argoni në rast aksidenti në mënyrë që ftohësi R1234yf në sistemin e kondicionimit të ajrit të mos marrë flakë nëse bie në kontakt me pjesët e nxehta të motorit.

Këto modele preken

Sipas Autoritetit Federal të Transportit, saktësisht 264,393 automjete të Klasës C dhe GLC të prodhuara midis 2016 dhe 2020 janë prekur në të gjithë botën, 120,766 prej tyre në Gjermani.

Makinat do të kontrollohen në punëtori dhe riparimet e defekteve të mundshme në linjat e gazit.

Pasi u ndalua përdorimi i një ftohësi tjetër, Daimler refuzoi të përdorë R1234yf për një kohë të gjatë.

Nga këndvështrimi i prodhuesit të makinave, ekzistonte rreziku që gazrat toksikë të prodhoheshin në rast të një ndezjeje, për shembull në një aksident.

Kjo është arsyeja pse u zhvillua sistemi inertues.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat