BMW konfirmon perspektivën për vitin 2021, por sheh paqëndrueshmëri përpara

Auto

BMW konfirmon perspektivën për vitin 2021, por sheh paqëndrueshmëri përpara

Më: 7 maj 2021 Në ora: 21:22
BMW

BMW mbetet në rrugën e duhur për të përmbushur objektivat e saj të fitimit për 2021 pavarësisht rritjes së kostove të lëndës së parë, tha sot prodhuesi gjerman i makinave.

BMW në masë të madhe është larguar nga rivalët e ngatërruar të mungesës së çipit gjysmëpërçues si Volkswagen.

Bosi i Volkswagen Herbert Diess tha këtë javë se prodhuesi më i lartë i makinave në Evropë ishte në "modalitetin e krizës" për shkak të mungesës së çipit, i cili do të godiste fitimet në tremujorin e dytë.

Ford gjithashtu javën e kaluar tha se mungesa e patate të skuqura mund të përgjysmojë prodhimin e automjeteve në tremujorin e dytë.

BMW është e njohur për marrëdhëniet e saj të forta me furnitorët dhe ka punuar me ta për të shmangur ndërprerjet. Përveç një mbyllje të përkohshme të prodhimit Mini në MB, prodhuesi i makinave nuk është prekur.

BMW tha se shitjet e modeleve të saj të automjeteve të elektrizuara u dyfishuan në tremujorin e parë, kur ajo gjithashtu përfitoi nga çmime më të larta dhe kërkesa e fortë në Kinë.

BMW kishte raportuar tashmë një rritje prej 370% në fitimin para-taksave pasi u tërhoq më fort sesa pritej nga një tremujor i parë i shkatërruar nga pandemia vitin e kaluar.

Shitjet në Kinë pothuajse u dyfishuan në tremujorin e parë krahasuar me të njëjtën periudhë në vitin 2020, tha kompania.

Kërkesa reaguese nga konsumatorët në Kinë në gjysmën e dytë të vitit të kaluar ndihmoi BMW dhe rivalët e saj gjermanë Volkswagen dhe Daimler të vendosnin fitime të forta për vitin 2020 pavarësisht nga pandemia globale e koronavirusit.

BMW gjithashtu pa një rritje solide të tremujorit të parë në rajone të tjera, duke përfshirë një rritje prej 17.4% të shitjeve në Amerikën e Veriut, nxitur nga kërkesa e fortë nga drejtuesit e SH.B.A.

"Tremujori i parë tregon se modeli ynë i biznesit global është një model i suksesshëm, edhe në kohë krize," tha shefi ekzekutiv i BMW Oliver Zipse në një deklaratë.

"Ne mbetemi në rrugën e duhur për një rritje të vazhdueshme të qëndrueshme, fitimprurëse," shtoi ai.

Pjesa më e madhe e industrisë së automjeteve është goditur nga një mungesë globale e çipave gjysmëpërçues, duke mbyllur shumë impiante montimi, duke ulur inventarët dhe duke rritur çmimet për të dy automjetet e reja dhe të përdorura.

Prodhuesi gjerman i makinave tha se rezultatet e saj të tremujorit të parë gjithashtu morën një nxitje nga shitja e automjeteve me qira më parë, veçanërisht në tregun amerikan.

Prodhuesi i makinave tha se pret që të ketë 2 milion makina plotësisht elektrike në rrugë deri në vitin 2025.

BMW tha se pret që diferenca para-taksave për biznesin e saj kryesor të automjeteve të vijë në fundin e sipërm të parashikimit të saj të mëparshëm prej 6% në 8%.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat