Czinger synon të bëhet vetura më e shpejtë në botë

Auto

Czinger synon të bëhet vetura më e shpejtë në botë

Më: 9 qershor 2021 Në ora: 17:00
Czinger 21C

Ajo u prezantua vitin e kaluar dhe tani kemi mundësinë të mësojmë diçka rreth efektit përfundimtar të prodhimit të kompanisë me seli në Kaliforni.

Czinger 21C është i veçantë në çdo mënyrë, me një motor hibrid të mundësuar nga një motor V8 turbo-binjakë 2.88 litra. Shkon deri në 11,000 rpm dhe mund të funksionojë në çdo karburant, përfshirë metanolin.

Ky motor shoqërohet nga një kuti ingranazhesh vijuese me shtatë shpejtësi dhe një sistem hibrid me dy motorë elektrikë që punojnë në 800 V.

Sistemi i frenimit rigjenerues dhe mbushjes së baterisë bazohet në parimin e Formula 1, dhe është e rëndësishme që motori të ofrojë 1250 kuaj fuqi me një shtesë prej 100 kuaj fuqi të ofruar si opsion.

Czinger arrin 100 km/orë në vetëm 1.9 sekonda, teksa shpejtësia maksimale është 452 km/orë.

Vetura ofrohet në dy versione, rezistencë të ulët të ajrit dhe shtytje të shtuar me një çmim fillestar prej rreth 1.7 milionë dollarë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat