Shumë ose pak vaj në motorin tuaj? Kjo nuk është aspak e mirë

Auto

Shumë ose pak vaj në motorin tuaj? Kjo nuk është aspak e mirë

Më: 17 korrik 2021 Në ora: 19:24
Foto ilustrim

Manuali i përdorimit të automjetit tregon se sa vaj ka nevojë për automjetin tuaj, prandaj mos e teproni.

Shumë pak vaj në motor mund të çojë në një seri reagimesh zinxhirësh që mund të çojnë në bllokimin e veturës suaj.

Shumë vaj në motor gjithashtu nuk është i mirë, kështu që nëse shihni një rrjedhje vaji ose një erë ose tymi fillon të dalë nga motori, mund të jenë simptoma që keni shumë vaj në motorin tuaj.

Mbushja e tepërt e vajit mund të shkaktojë shkumëzim, i cili e kthen lubrifikantin në një lëng të shkumëzuar me flluska ajri që zvogëlojnë vetitë e lubrifikimit dhe ftohjes.

Shkumëzimi i vajit është më vështirë të shpërndahet përmes pompës së vajit në të gjithë motorin, kështu që disa pjesë në lëvizje mund të mos marrin aq vaj sa nevojiten, duke rritur konsumimin dhe duke rritur rrezikun e dëmtimit të motorit.

Manuali i përdorimit të automjetit tregon se sa vaj ka nevojë për automjetin tuaj, prandaj mos e teproni, dmth. Kushtojini vëmendje gropës së vajit dhe jini të kujdesshëm kur e mbushni.

Mbushja e tepërt rrit gjithashtu presionin e vajit i cili ndikon në gjendjen e motorit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat