Ferrari SF90 mbajtësi i rekordeve në Indianapolis

Auto

Ferrari SF90 mbajtësi i rekordeve në Indianapolis

Më: 22 korrik 2021 Në ora: 19:18
Foto ilustrim

Ferrari SF90 Stradale është një veturë jashtëzakonisht e shpejtë, siç dëshmohet nga xhiroja që nisi në pistën Indianapolis.

SF90 është prodhimi i parë plug-n hibrid i Ferrarit dhe gjithashtu modeli më i fuqishëm nga Maranello.

Mundësohet nga një motor 4.8-litër twin-turbo V8 së bashku me tre motorë elektrikë, dhe fuqia e kombinuar e dërguar në të katër rrotat është 986 kuaj fuqi.

Ferrari pretendon se SF90 përshpejton nga 0 në 100 km / orë në 2.5 sekonda, por provat e pavarura tregojnë se ai mund të arrijë “njëqind” në vetëm 2.1 sekonda.

Ishte ky model që u bë me rekord të ri në Indianapolis pas përfundimit të xhiros me një kohë 1: 29.625 me një shpejtësi maksimale prej 281 km / orë.

Sigurisht, ky është një rekord për një veturë prodhimi, por duhet thënë se ishte më i ngadaltë se gara Ferrari 488 me vetëm tre sekonda.

Rekordi u vendos me Ferrari SF90 Stradale Assetto Fiorano, një version i super veturës hibride. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat