Modelet e reja të debutuara në panairin e Mynihut janë dëshmi se jo të gjitha automjetet elektrike duken njësoj

Auto

Modelet e reja të debutuara në panairin e Mynihut janë dëshmi se jo të gjitha automjetet elektrike duken njësoj

Më: 8 shtator 2021 Në ora: 17:55
Foto ilustrim

Shfaqja e makinave këtë javë në Mynih – ose shfaqja “Mobility” siç është quajtur zyrtarisht – ka qenë një vitrinë e asaj se si do të duken makinat elektrike të së ardhmes shumë të afërt.

Dhe pavarësisht nga një keqkuptim i zakonshëm, përzgjedhja e zbulimeve në Gjermani sugjeron që ato do të jenë po aq të ndryshme – nëse jo më shumë – sesa makinat në rrugë sot.

Me qeveritë në të gjithë Evropën që po flasin për një ndalim të shitjes së modeleve të reja të benzinës dhe naftës në fund të dekadës, prodhuesit kanë rritur zhvillimin e automjeteve me emetim zero që do të lejohen të shfaqen në dyqanet e tyre nga viti 2030 e tutje.

Sidoqoftë, kufizimet e udhëtimit dhe ndikimi i pandemisë së shkaktuar nga Covid-19 do të thotë se vetëm një pjesë e vogël e prodhuesve të makinave kryesore – kryesisht nga Gjermania – ishin të pranishëm për të zbuluar EV-të e tyre të reja dhe modelet e konceptit në ngjarjen e vitit 2021.

Më poshtë ua sjellim një përmbledhje të plotë të makinave elektrike më të mira dhe më të rëndësishme të lansuara në Mynih këtë javë, nga makinat “për adoleshentë”, deri te ato luksoze dhe SUV që vetëm milionerët dhe personazhet e famshëm mund të përballonin t’i zotëronin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat