Porsche 959 ka një histori të pasur, mundësi e shkëlqyeshme për koleksionistët

Auto

Porsche 959 ka një histori të pasur, mundësi e shkëlqyeshme për koleksionistët

Më: 18 shtator 2021 Në ora: 21:56
Porsche 959

Një nga vetëm 12 prototipet e Porsche 959 shitet në Gjermani me vetëm 26.520 kilometra vozitje.

Zhvillimi i secilit model të ri kërkon shumë kohë dhe një investim të madh, veçanërisht kur bëhet fjalë për vetura me performancë të lartë siç janë ato të prodhuara nga Porsche. Kur Modeli 959 ishte në zhvillim, Porsche prodhoi 12 nëntipe testimi të njohura si prototipe të Serisë F, të cilat u shfaqën para njësive të para-prodhimit dhe prodhimit pilot. Këto vetura dallohen lehtësisht nga njëra-tjetra, dhe një nga kopjet ekzistuese aktualisht është duke u shitur në ankand.

Vetura është pikturuar me ngjyrë të kuqe rubin, gjë që e bën atë unike, dhe trupi i saj është pothuajse identik me modelin e prodhimit 959.

Ky model është bërë për testimin e sistemeve elektrike, si dhe për testimin në kushte të temperaturës së lartë. Ai u përdor në Bregun Perëndimor Amerikan dhe në Evropë, dhe gjatë asaj periudhe ai mori disa brendshme të ndryshme duke përfshirë një me vende të ndryshme.

Ky prototip është një nga disa njësitë e “mbijetuara” të Serisë F, pasi Porsche shkatërroi shumicën e 12 veturave testuese pasi filloi prodhimi. Vetura u importua në SHBA në gjysmën e dytë të viteve 1980 dhe u shfaq në selinë e importuesit të Porsche. Më pas u transportua në Japoni për aktivitete demonstruese dhe më pas u shit fillimisht në Belgjikë dhe më pas në Shtetet e Bashkuara.

Kur bëhet fjalë për dallimet në mes prototipit dhe modelit standard 959, prototipi nuk ka timon drejtues, kapëse mbushëse karburanti, sistem kontrolli të lartësisë së udhëtimit, mbështetëset e sediljeve të pasme, pasqyrë të pasme, alarm dhe më shumë.

Porsche aktualisht gjendet në Gjermani, ka kaluar 26,520 km, dhe çmimi është i disponueshëm sipas kërkesës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat