Për shkak të lëshimit të rripit të sigurisë, Volvo “tërheq” 19,000 automjete

Auto

Për shkak të lëshimit të rripit të sigurisë, Volvo “tërheq” 19,000 automjete

Më: 20 shtator 2021 Në ora: 14:59
Foto Ilustrim

Volvo ka paralajmëruar një tërheqje për 19,149 automjetet e saj në rrugët e SHBA-së lidhur me një çështje të rripit të sigurisë.

Sipas mediave të huaja, prodhuesi suedez i makinave thotë se rripat e sigurimit të prodhuar nga furnizuesi AutoLiv me tërheqësin e kyçjes automatike nuk janë prodhuar sipas specifikimeve.

Si rezultat, funksioni i kyçjes i përdorur për të siguruar fort sistemin e ndalimit të fëmijëve mund të çaktivizohet herët.

Kjo rrit rrezikun e lëndimit në një aksident tek ai që zë vendin e ulëses për fëmijë.

Kështu, Volvo do ta rregullojë çështjen duke inspektuar dhe kryer një test funksionaliteti të automjeteve të tërhequra.

Nëse është e nevojshme, rripat e sigurimit do të zëvendësohen pa pagesë për pronarët. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat