Tetë kopjet e para të Chiron Super Sport 300 të Bugatti gati për dorëzim

Auto

Tetë kopjet e para të Chiron Super Sport 300 të Bugatti gati për dorëzim

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 20:42

Tetë nga 30 kopjet e para nga Bugatti më i shpejtë deri më tani janë gati për dorëzim tek klientët të cilët ishin të gatshëm të linin mënjanë 3.2 milionë euro.

Pas dy viteve të testimit intensiv dhe rregullimit të mirë, tetë kopjet e para të modelit ultra-sportiv Chiron Super Sport 300+ dolën nga “studio” e Bugatti-t, e cila mbart titullin e prodhimit më të shpejtë të Bugatti deri më tani.

Vetura me një trup pak më të gjatë në krahasim me Chiron standard mundësohet nga një motor 16-cilindër 8-litra i vendosur në qendër i ndihmuar nga katër turbochargers.

1600 kuaj fuqi dhe 1600 Nm çifte rrotullues janë të mjaftueshme për të marrë “kryeveprën” e Bugatti nga 0 në 100 km / orë në 2.4 sekonda, nga 0 në 200 km / orë merr 5.8 sekonda, dhe nga vendi në vend 300 km / orë arrin pak më shumë 12 sekonda.

Një transmetim automatik me 7 shpejtësi me dy kthetra është përgjegjës për transmetimin e fuqisë në të dy akset, dhe shpejtësia maksimale e arritur nga prototipi (491 km / orë) në këtë rast është e kufizuar në mënyrë elektronike dhe është “vetëm” 440 km / orë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat