A e ndizni “klimën” edhe kur nuk është e nxehtë? Ekspertët thonë se duhet

Auto

A e ndizni “klimën” edhe kur nuk është e nxehtë? Ekspertët thonë se duhet

Më: 25 shtator 2021 Në ora: 21:22
Foto ilustrim

Nëse nuk përdorni “ajrin e kondicionuar” në dimër, mund të ketë një ndikim negativ në jetëgjatësinë e kësaj pajisjeje, sepse vetëm me funksionim të rregullt, vulat dhe kompresorët mbeten të lubrifikuar mirë.

Ana praktike e përdorimit të kondicionerit në dimër dhe gjatë periudhave të tjera të ftohta të vitit përfshin  përmirësimin e dukshmërisë, pra sigurinë e drejtimit.

Sidoqoftë, kondicioneri gjithashtu duhet të ruhet, kështu që është e nevojshme ta ndizni edhe kur nuk është e nevojshme për rehatinë tuaj – gjatë ditëve më të ftohta dhe në muajt e dimrit.

Nëse nuk përdorni “kondicionerin” në dimër, ai mund të ketë një ndikim negativ në jetën e tij të shërbimit, sepse vetëm me funksionimin e rregullt, vulat dhe kompresorët mbeten të lubrifikuar mirë.

Përdorimi i rregullt gjithashtu parandalon formimin dhe përhapjen e mykut ose baktereve në ambiente të mbyllura.

Për të parandaluar rritjen e mykut, drejtuesit këshillohen të fikin funksionin e ftohjes të paktën disa minuta para përfundimit të udhëtimit dhe të lënë ventilimin të funksionojë në mënyrë që lagështia të dëbohet nga sistemi. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat