Lexus LX 600 prezanton gjeneratën e katërt

Auto

Lexus LX 600 prezanton gjeneratën e katërt

Më: 14 tetor 2021 Në ora: 15:20
Lexus LX 600 prezanton gjeneratën e katërt

Lexus vetura më luksoze SUV e Toyota,  sjell një motor me të vogël por me fuqi më të madhe, që ka për qëllim që i tërë mjeti të jetë më i lehtë për disa kilogramë.

Pas 14 viteve nga prezantimi zyrtare i gjeneratës së tretë ku gjatë kësaj kohe Lexus rifreskoi dy herë këtë SUV, vetura luksoze e Toyota iu prezantua opinionit – përkatësisht gjenerata e katërt e LX që do të gëzoj më shumë përdoruesit e këtij mjeti në Amerikën e Veriut.

Lexusi i katërt LX i cili vjen me mbishkrimin 600 është avancuar në të gjitha segmentet, e patjetër që vlen të theksohet që është “Land Cruiser për amerikanët”, në raport me gjeneratën e mëparshme “duke u dobësuar” për 200 kilogramë.

Motori i deritanishëm 5.7 litra V8 me benzinë që prodhon 383 kuaj-fuqi, është ndërruar me atë me 3.5 litra V6 që me asistencën e dy turbo-charger prodhon 415 kuaj-fuqi.

Për bartjen e fuqisë motorike në rrota është montuar ndërruesi automatik, që në vend të atij që ishte i vendosur më herë me tetë shpejtësi tani i ka nëntë. 

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat