Aventador nuk është më në ofertën e Lamborghini

Auto

Aventador nuk është më në ofertën e Lamborghini

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 18:04
Foto ilustrim

Dhjetë vjet pas premierës së saj, një nga veturat e fundit supersportive që fuqizohej nga një motor atmosferik V12 po del në pension.

Pasardhësi i Lamborghini Murcielago u shfaq për herë të parë në vitin 2011 në Panairin e Automjeteve në Gjenevë, dhe pas dhjetë vjet “magjepsje me mjedisin”, Aventador nuk ofrohet më nga kompania e famshme italiane e makinave pas emblemës së demit të zemëruar.

Lamborghini do të dorëzojë Aventador Ultimae tashmë të porositur deri në fund të vitit të ardhshëm, dhe lajmi i mirë për fansat e pasur të kompanisë (themeluesi i së cilës Ferruccio Lamborghini filloi të prodhojë vetura në kundërshtim me Enzo Ferrari) është se Sant’Agata Bolognese është intensivisht. zhvillimi i një motori të ri V12. teknologjia mund të përballojë standardet gjithnjë e më të rrepta të emetimit të shkarkimit.

Në dhjetë vitet e mëparshme, Aventador u ofrua në dy stile të trupit (Coupe dhe Roadster) dhe disa versione (S, SV, SVJ …), dhe me edicionin e fundit të kufizuar numerik (Ultimae), atmosferik i famshëm 6.5 litra Motori V12 ka një fuqi 780 kuaj/fuqi dhe 720 Nm çift rrotullues maksimal, i cili është i mjaftueshëm për të përshpejtuar nga 0 në 100 km/h në 2.8 sekonda dhe 356 km/h.

Ne jemi duke pritur për një trashëgimtar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat