Volkswagen prezanton veturën e re elektrike ID.5

Auto

Volkswagen prezanton veturën e re elektrike ID.5

Më: 4 nëntor 2021 Në ora: 13:10
Foto ilustrim

Familjes së madhe të veturave elektrike nga Volkswagen i është bashkuar edhe crossoveri Coupe i ID.5, që blerësit në Evropë do të mund ta porositin nga viti i ardhshëm.

Në Wolfsburg kanë mbajtur premtimin e dhënë për publikimin e mëhershëm të planeve të elektrifikimit të veturave të tyre, e i fundit pa djegie të brendshme është ID.5 që vie edhe në versionin standard GTX.

Volkswagen ID.5 ndanë platformën dhe gjatësinë me modelin e prezantuar më herët – ID.4. ID.5 vjen me versionet Pro dhe Pro Performance – dhe e vë në lëvizje motori elektrik që në versionin Pro prodhon 174 kuaj-fuqi, mjaftueshëm që shpejtësinë nga 0-100 km/h ta arrijë për 10,4 sekonda.

ID.5 tjetër me 204 kuaj-fuqi shpejtësinë nga 0-100 km/h e arrin për 8,4 sekonda. Shpejtësia maksimale në të dy rastet është 160 kilometra në orë, ndërsa në VW thonë që kapaciteti i baterisë (77 kWh) mjafton që me vetëm një mbushje të përshkojë 520 kilometra.

Në “kulmin” e ofertë është ID.5 GTX që me vetëm një mbushje të baterisë mund të kalojë 480 kilometra, që është rezultat dukshëm më i dobët sesa Pro dhe Pro Performance, por GTX e vënë në lëvizje dy motorë elektrikë që në mënyrë të kombinuar prodhojnë 299 kuaj-fuqi.

Me bartjen e fuqisë në të katër rrotat, ID.5 shpejtësinë nga 0-100 kilometra në orë e arrin për 6,3 sekonda dhe atë maksimale e ka të kufizuar në 180 km/h.

Çmimet e veturës së re elektrike të VW do të bëhen të ditura me fillimin e shitjes që pritet të ndodhë gjatë vitit të ardhshëm. 

Image
Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat