Toyota zhvillon lëndë djegëse alternative me prodhuesit e tjerë të automjeteve

Auto

Toyota zhvillon lëndë djegëse alternative me prodhuesit e tjerë të automjeteve

Më: 13 nëntor 2021 Në ora: 15:01
Toyota

Toyota Motor Corp ka bërë të ditur të shtunën se do të bashkëpunojë me katër prodhues të tjerë japonezë të automjeteve, për të eksploruar qëndrueshmërinë e karburanteve alternative për makinat me motor me djegie të brendshme, duke përfshirë hidrogjenin dhe karburantet sintetike që rrjedhin nga biomasa.

Kompanitë, të cilat përveç Toyota-s përfshijnë Mazda Motor Corp, Subaru Corp, Yamaha Motor dhe Kawasaki Heavy Industries, e bënë njoftimin në një pistë garash në Okayama, në Japoninë perëndimore, ku Toyota po garon me një makinë hidrogjeni.

Makina e garave me hidrogjen po drejtohet nga shefi ekzekutiv i Toyota-s, Akio Toyoda, së bashku me shoferë të tjerë të Toyota-s.

Konvertimi i motorëve me djegie të brendshme në lëndë djegëse jeshile si hidrogjeni është teknologjikisht i vështirë, por duke bërë një gjë të tillë do t'u mundësonte kompanive të mbështesin zinxhirët e furnizimit ekzistues prej dekadash duke punësuar qindra mijëra punëtorë, të cilët përndryshe mund t'u duhet t'i heqin ndërsa kalojnë në krijimin e automjeteve elektrike.

Toyota planifikon për 15 modele elektrike deri në vitin 2025 dhe po investon 13.5 miliardë dollarë gjatë dekadës së ardhshme për të zgjeruar kapacitetin e prodhimit të baterive. Në të njëjtën kohë, megjithatë, ajo po vazhdon të zhvillojë automjete të fuqizuara nga hidrogjeni.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat