Hyundai ka prezantuar SUV-in e ardhshëm elektrik Ioniq me konceptin SEVEN

Auto

Hyundai ka prezantuar SUV-in e ardhshëm elektrik Ioniq me konceptin SEVEN

Më: 18 nëntor 2021 Në ora: 15:28
Foto ilustrim

Hyundai ka zbuluar konceptin SEVEN në Auto Show në Los Angeles, duke njoftuar SUV-in e ardhshëm elektrik.

Është një SUV Ioniq 7 që do të jetë në prodhim masiv. Ai do të bazohet në platformën E-GMP të Hyundai të përdorur nga Ioniq 5 dhe Kia EV6. Duhet pritur një bazë pak më e gjatë e rrotave në krahasim me modelet e përmendura në mënyrë që Ioniq 7 të jetë në klasën e mësipërme. Do të jetë një SUV i vërtetë, jo një crossover dhe Hyundai thotë se koncepti ka një distancë prej 483 kilometrash dhe se mbështet karikimin e shpejtë 350 W, gjë që ndoshta do të ndodhë edhe me modelin e prodhimit.

Pjesa e përparme e veturës është frymëzuar nga dizajni i Staria MVP, ndërsa kapaku i gjatë dhe harqet më masive të rrotave duken të fuqishme. Nuk dihet ende nëse paneli masiv i xhamit në pjesën e pasme i plotëson standardet e sigurisë.

Brendësia është deri tani tipike e konceptit, kabina përfaqëson një “hapësirë ​​jetese inovative mbi rrota” dhe leva e lëvizshme zëvendëson timonin. Vendet janë gjithashtu të pazakonta. Në pjesën e pasme ka një frigorifer në miniaturë.

Çatia panoramike shërben gjithashtu si një ekran OLED, dhe pjesa e brendshme është projektuar për relaksim dhe kënaqësi maksimale gjatë udhëtimit.

Ekziston edhe një sistem i veçantë higjienik që sterilizon sipërfaqet me rrezet UV. 

Image
Image
Image
Image
Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat