Polestar tregon SUV-in e tij të parë elektrik

Auto

Polestar tregon SUV-in e tij të parë elektrik

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 15:04
Foto ilustrim

Prodhuesi suedez-kinez dëshiron të fitojë pikë me Polestar 3, veçanërisht në tregun amerikan.

Filiali i Volvo Polestar po hyn në segmentin SUV dhe tregoi Polestar 3 për herë të parë në një prezantim në Nju Jork të enjten. Prodhuesi dëshiron të dalë në tregun amerikan me SUV-in elektrik. Do të prodhohet gjithashtu në SHBA, njoftoi shefi i Polestar, Thomas Ingenlath.

Vetura pritet të dalë në treg në vitin 2022. Polestar ende po mban një profil të ulët në specifikimet teknike. Sipas CNet, synimi është një distancë prej 600 kilometrash. Çmimi duhet të jetë rreth 70,000 dollarë. Qëllimi i veturës është të përcaktojë dizajnin e SUV-ve në epokën elektrike, tha Ingenlath.

Polestar do të pajiset me një sensor LiDAR nga kompania amerikane Luminar, i cili do të mundësojë vozitje autonome në autostradë.

Deri më tani, Polestar ka lançuar dy vetura, plug-in hibrid Polestar 1 dhe sedanin elektrik Polestar 2, i cili gjithashtu është i disponueshëm në Evropë që nga tetori.

Pas Polestar 3 të planifikuar për vitin 2022, SUV kompakt Polestar 4 është planifikuar për vitin 2023. Sedani sportiv Polestar 5 do të vijë në vitin 2024. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat