Nga viti 2030, Peugeot do të shesë vetëm vetura elektrike në Evropë

Auto

Nga viti 2030, Peugeot do të shesë vetëm vetura elektrike në Evropë

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 15:34
Foto ilustrim

Peugeot i është bashkuar gjithashtu disa kompanive të veturave që nuk do të ofrojnë më vetura me motorë me djegie të brendshme në tregjet evropiane nga dekada e ardhshme.

Sipas planeve të fundit, Evropa do të jetë ndalesa e parë në rrugën e Peugeot drejt elektrifikimit të plotë, sepse kompania franceze e makinave nën kujdesin e grupit Stellantis njoftoi se nga viti 2030 do t’u ofrojë evropianëve vetëm makina elektrike.

Sipas CEO Linda Jackson, Peugeot do të vazhdojë të prodhojë makina me motorë me djegie të brendshme për dekadën e ardhshme, por do të jetë e disponueshme në shumë tregje jashtë Evropës.

Peugeot tashmë po ofron versione me energji elektrike të modeleve 208 dhe 2008 për klientët në Evropë, dhe oferta do të zgjerohet nga viti 2023 me modelin e gjeneratës aktuale 308 me energji elektrike, e ndjekur nga një version elektrik i bazuar në gjeneratën e ardhshme 3008 coupe.

Peugeot nuk është kompania e parë e makinave nën kujdesin e Stellantis që njofton se së shpejti nuk do të shesë më makina me motorë me djegie të brendshme në Evropë, pasi plane të ngjashme janë shpallur tashmë nga DS Automobiles, Alfa Romeo dhe Opel në 2026 dhe 2027 dhe në vitin 2028 të prodhohen vetëm makina elektrike. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat