Mrekullia elektrike “Taycan 4S” – makina më e veçantë nga Porsche

Auto

Mrekullia elektrike “Taycan 4S” – makina më e veçantë nga Porsche

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 15:54
Foto ilustrim

Taycan është shprehje e pastër e makinave sportive elektrike të Porsche. Përmasa mahnitëse, dizajn i përjetshëm dhe i dallueshëm në çast, dhe përzierje e përsosur e performancës me përdorimin e përditshme.

Ajo që zbatohej për modelin legjendar 356 nga viti 1948, aplikohet edhe më shumë te Taycan i ri.

Taycan i ri elektrik ka fuqi prej 530 kuajsh me shpejtësi maksimale prej 250 kilometrave në orë. Shpejtësinë prej zero deri 100 km/h e arrin për 4 sekonda.

Porsche Taycan ka bateri të ndryshme, me të cilat mund të përshkojë distanca të gjata. Bateria e Taycan shfrytëzon potencialin e saj të madh duke përdorur qeliza, të optimizuara kimikisht për performancë maksimale me distancë të gjatë prej 524 kilometrave.

Veçantia e kësaj makine gjithashtu është emetimi zero i dioksidit të karbonit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat