Si duhet hapur dera e veturës bashkëkohore nëse bateria është zbrazur plotësisht?

Auto

Si duhet hapur dera e veturës bashkëkohore nëse bateria është zbrazur plotësisht?

Më: 3 janar 2022 Në ora: 11:28
Ilustrim

Hapja e derës me qelës më nuk është në “modë”, pasi për më shumë se 20 vite kjo bëhet përmes teledirigjimit.

Përveç kësaj, në shumë vetura bashkëkohore dyert hapen pa intervenimin e shoferit – e gjitha çfarë duhet të bëni është që me “çelësin” në xhep që e keni, t’i afroheni veturës dhe dera në mënyrë automatike do të hapet.

E si duhet hapur dera e veturës që bateria është zbrazur, e pronari i saj nuk ka një qelës klasik?

Në shikim të parë krijohet përshtypja se nuk ka ndonjë zgjedhje, kjo për shkak të se në kartelën me teledirigjim të veturës është i fshehur çipi që e hap derën në raste urgjente.

Sensori i fshehur në afërsi të vrimës ku futet çelësi shërben për hapjen e veturës edhe nëse bateria është e zbrazët – e tëra çfarë nevojitet është të afroni kartelën dhe dera do të hapet. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat