Elon Musk: Ngasja autonome ndoshta e mundur në vitin 2022

Auto

Elon Musk: Ngasja autonome ndoshta e mundur në vitin 2022

Më: 4 janar 2022 Në ora: 14:06
Elon Musk

Shefi i Tesla ka shtyrë për një vit tjetër parashikimin e tij për drejtimin autonom.

Pak para fundit të vitit 2021, shefi i Tesla-s, Elon Musk, zgjati parashikimin e tij për drejtimin autonom dhe foli në një intervistë me studiuesin e MIT Lex Fridman për një realizim të mundshëm në vitin e ri 2022.

Që nga fundi i vitit 2015, Musk ka zgjatur prognozat e tij për makinat plotësisht autonome. Në atë kohë ai parashikoi se kjo do të ishte e mundur në 2 vjet – në mars 2017 ai foli përsëri për 2 vjet, siç raporton Teslamag. Testimi beta me softuerin e plotë të vetëdrejtimit (FSD) filloi në vjeshtën e 2020, që do të thotë se Musk supozoi në dhjetor të vitit 2020 se klientët e Tesla-s do të ishin në gjendje të vozisin plotësisht në mënyrë autonome në vitin 2021.

Ka shpresë për realizimin e këtij plani këtë vit falë progresit në testin beta të FSD me versionin 10.8 të sapoprogramuar.

Por autonomia e plotë ka nevojë për një sensor shtesë audio, i cili gjithashtu duhet të merret parasysh.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat