GM-i shiti vetëm 26 vetura elektrike, ironizon Musk

Auto

GM-i shiti vetëm 26 vetura elektrike, ironizon Musk

Më: 5 janar 2022 Në ora: 22:16
Foto ilustrim

General Motors sapo pati një tremujor të katërt jashtëzakonisht të keq që e bëri të qeshë themeluesin e Teslas, Elon Musk.

Gjigandi i automjeteve të Detroitit raportoi të martën dërgesat e tij për tremujorin e katërt dhe të vitit 2021. Pas numrave të mirë të titullit - 2.2 milion njësi të dorëzuara në 2021 dhe 440,745 njësi në tremujorin e katërt - qëndronte një ndarje e paqartë që tregon se GM shiti vetëm 26 automjete elektrike në tremujorin e katërt, duke përfshirë 25 Chevrolet Bolt EV/EUV dhe një kamionçinë elektrike GMC Hummer.

Në të njëjtën periudhë në vitin 2020, GM shiti 6,701 Bolt EV dhe EUV. Hummer elektrik nuk hyri në prodhim deri në nëntor 2021, kështu që nuk ka të dhëna historike për t'u krahasuar. Rënia e menjëhershme e dërgesave të Bolt ishte për shkak të një grupi baterish me defekt (të prodhuara nga LG) që shkaktoi një tërheqje masive dhe ndërprerje të prodhimit në gusht.

“Shitjet e Bolt EV janë ndërprerë që nga shtatori 2021 pasi kompania fokusohet në riparimin e automjeteve të tërhequra”, ka thënë GM në një deklaratë të martën.

GM kishte shitur më shumë se 24,800 njësi Bolt EV dhe EUV në tre tremujorët e parë të vitit 2021, duke e çuar ofertën totale të vitit EV ende 20 për qind më të lartë se një vit më parë.

“GM shiti 26 automjete elektrike në tremujorin e katërt të 21-të”, shkroi në Twitter Tesla Silicon Valley Club, një llogari me të cilën Elon Musk shpesh ndërvepron. Me nënshkrimin e tij, themeluesi i Tesla-s u përgjigj se GM ka "hapësirë ​​për t'u përmirësuar..."

Dy ditë më parë, Tesla raportoi se dorëzoi 308,600 automjete elektrike në tremujorin e katërt të 2021, një tjetër rekord. Dorëzimi i tij gjatë gjithë vitit ishte vetëm një milion, që përfaqëson pothuajse 100 përqind rritje nga viti 2020.

Sipas masës së ofrimit total të automjeteve, GM ende e kalon shumë Teslën. Megjithatë, në vitin 2021 humbi kurorën e saj si prodhuesi më i shitur i automjeteve për një kohë të gjatë në SHBA ndaj Toyotas.

GM dorëzoi 2.2 milionë vetura në 2021, nga 2.55 milion në 2020. Të martën, Toyota njoftoi se shiti 2.3 milion njësi në SHBA në 2021, një rritje prej 10.4 përqind nga 2020.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat