Hyundai dhuron 150 mijë dollarë për të prekurit nga tornado

Auto

Hyundai dhuron 150 mijë dollarë për të prekurit nga tornado

Më: 8 janar 2022 Në ora: 19:22
Hyundai

Prodhuesi automobilistik Hyundai Motor America dhe rrjeti i saj i shitësve në Kentaki, do të dhurojnë 150 mijë dollarë për dy organizata të ndihmës pasi një tornado shkatërruese goditi këtë vend më 10 dhjetor të vitit të kaluar.

Fondet, të cilat barazohen me vetëm pesë Hyundai Tucson , do t'i ofrohen Feeding America, Heart ' Kentucky , dhe Kryqit të Kuq Amerikan.

Jose Munoz, president dhe CEO i Hyundai Motor në Amerikën Veriore thotë se "Hyundai dhe tregtarët e saj janë krenarë që qëndrojnë me njerëzit e Kentakit, ndërsa punojnë për të rindërtuar shtëpitë dhe komunitetet e tyre pas këtyre tornadove shkatërruese".

 

Përfaqësuesit kryesorë që do të vënë fondet përpara përfshijnë Gates Hyundai në Richmond dhe Swope Hyundai në Elizabethtown.

100,000 dollarë nga kjo do t'i dhurohen Feeding America, Kentucky's Heartland dhe do të përdoren për të ofruar ushqime për komunitetet në 24 qarqe të Kentakit. Kjo organizatë deklaron se u shërben 42 qarqeve qendrore, jug-qendrore dhe perëndimore të Kentakit dhe shpërndan mbi 13 milionë vakte në vit, raporton Carbuzz.

50,000 dollarët e tjerë do t'i jepen Kryqit të Kuq dhe do të përdoren për përpjekjet e vazhdueshme të ndihmës. Kjo do të përfshijë mbështetjen e atyre që janë të detyruar të qëndrojnë në strehimore emergjente dhe akomodime të tjera të përkohshme. Fondet gjithashtu do të shpërndahen për shërbimin e vakteve dhe artikujve të tjerë të ndihmës jetësore.

Tornado që në Kentaki në fund të vitit të kaluar preku katër shtete. Gjatë kësaj kohe, më shumë se 30 tornado u raportuan në gjashtë shtete.

Raportet zyrtare sugjerojnë se me këtë shkatërrim, numri i të vdekurve arrin në 77 jetë të humbura, gjë që e bën atë më vdekjeprurës në historinë e shtetit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat