Policia kroate ju këshillon se si mos të bieni në grackën e mashtruesve gjatë blerjes së veturave

Auto

Policia kroate ju këshillon se si mos të bieni në grackën e mashtruesve gjatë blerjes së veturave

Më: 22 janar 2022 Në ora: 17:08
Foto ilustrim

Policia kroate po heton rastin e mashtrimit të personi, i cili  kishte dashur të blejë një veture në vendet e huaja.

Gjegjësisht, një 41-vjeçar i është drejtuar stacionit policor të qytetit të Pulës dhe ka raportuar se në një faqe gjermane ka gjetur një shpallje të favorshme për shitjen e një veture BMW.

Ai kontaktoi personin, numri i celularit të të cilit ishte renditur në faqen e internetit dhe pranoi të blinte dhe dorëzonte veturën në Kroaci, për të cilën pagoi dhjetëra mijëra euro më 17 janar.

Kur më pas ai kontaktoi me shitësin e veturave që dyshohet se reklamonte shitjet e veturave, ai kuptoi se ishte mashtruar duke qenë se shitësi i veturave kishte marrë informacion se vetura ishte ende në shitje dhe se çmimi i saj ishte dukshëm më i lartë.

Punonjësit e policisë po zbardhin rrethanat e ngjarjes dhe po kërkojnë autorin e panjohur, raporton index.hr.

Çfarë mund të bëni për ta bërë blerjen tuaj në internet më të sigurt?

Këto janë disa prej këshillave të policisë së Kroacisë:

Përdorni dyqanet online nga vendet anëtare të BE-së kur është e mundur – shanset janë më të larta që të mund të zgjidhni problemet e mundshme;

Bëni më të mirën dhe hulumtoni – kontrolloni vlerësimet e tjera të klientëve përpara se të blini;

Përdorni kartat e bankës – keni një shans më të mirë për t’i rikthyer paratë tuaja;

Paguani vetëm përmes një ofruesi të sigurt të shërbimit të pagesave;

Paguani vetëm kur lidheni me një lidhje të sigurt interneti – shmangni Wi-Fi publik falas ose të hapur;

Paguani vetëm në një pajisje të sigurt – përditësoni rregullisht sistemin tuaj operativ dhe softuerin e sigurisë;

Nëse keni marrë një mesazh që ju informon se keni fituar një çmim – mendoni me kujdes, mund të jeni duke marrë malware;

Nëse produkti nuk arrin, kontaktoni shitësin – nëse nuk përputhet, kontaktoni bankën tuaj;

Kujdes nga reklamat dhe faqet e internetit që ofrojnë oferta të mahnitshme ose produkte të mrekullueshme – nëse diçka duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë, nuk është e vërtetë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat