Huracan GT3 EVO 2 është vetura e re garash e Lamborghini

Auto

Huracan GT3 EVO 2 është vetura e re garash e Lamborghini

Më: 4 maj 2022 Në ora: 23:36
Foto ilustrim

Lamborghini ka prezantuar zyrtarisht veturën e re të garave, Huracan GT3 EVO2.

Gjërat janë të kundërta në këtë rast, sepse teknologjia e veturave të garave zakonisht përdoret për të përmirësuar superveturat rrugore më të shpejta, por këtë herë Lamborghini shkoi në drejtim të kundërt.

Tavani i çatisë dhe pendët e pasme që paraqiten në veturën e re të garave GT3 EVO2 janë marrë nga modeli i shkëlqyer rrugor Huracan STO. Lamborghini thotë se janë duke zëvendësuar hyrjet anësore të ajrit dhe se po e drejtojnë ajrin direkt në motorin atmosferik V10.

GT3 EVO2 është në fakt gjenerata e tretë Huracan me specifikimet GT3, dhe vetura e re përmban sistemin e sipërpërmendur të marrjes, komponentët e rinj aerodinamikë dhe teknologjinë e sigurisë për të përmbushur rregullat teknike të FIA-s.

Komponentët aerodinamikë përfshijnë ndarës të rinj, një difuzor dhe një shasi krejt të re për të krijuar edhe më shumë forcë poshtë në krahasim me Huracan GT3 EVO të mëparshme. Ekzistojnë gjithashtu kllapa të reja alumini që mundësojnë saktësi më të madhe kur rregulloni krahun e madh të pasmë.

Departamenti i Lamborghini Squadra Corsa ka punuar shumë në sistemin e ri të frenimit dhe veturës i është dhënë një kafaz mbrojtës i ridizajnuar plus panele anësore shumë të forta me karbon-Kevlar në rast të përplasjes së derës.

Dorëzimi pritet të fillojë në gjysmën e dytë të këtij viti dhe ata që kanë tashmë një GT3 EVO do të jenë në gjendje të përmirësojnë makinën e tyre në specifikimet EVO2.

Garat e mëparshme Huracans kanë fituar më shumë se 40 tituj ndërkombëtarë në gjashtë sezone, dhe EVO2 definitivisht mund ta rrisë këtë numër. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat