Bugatti zbulon Centodiecin e parë, “bisha” që prodhon 1.600 kuaj-fuqi

Auto

Bugatti zbulon Centodiecin e parë, “bisha” që prodhon 1.600 kuaj-fuqi

Më: 16 qershor 2022 Në ora: 19:49
Foto ilustrim

Më në fund është prezantuar njësia e re e prodhuar të Centodieci, që në shenjë respekti për modelin legjendar të viteve të 90-ta u “rikthye në jetë”.

EB110 kishte nuancën e njëjtë të ngjyrës së kaltër, por tani ka edhe shumë detaje tjera që Centodieci akoma i mbanë.

Fakti që nuanca quhet EB110 Blue, tregon mjaftueshëm për atë se sa është e rëndësishme kjo veturë legjendare për Bugatti.

Jo vetëm që EB110 ka qenë modeli i parë në këtë ngjyrë, por edhe fabrika kishte të njëjtën nuancë duke marrë edhe emrin “Fabricca Blu”.

Centodieci i parë edhe ka edhe një përparësi, e ato janë fellnet e lyera me nuancën e dytë historike, EB110 “Sport Silver”.Të njëjtin kombinim ka edhe EB110 GT.

Është interesant se brendësinë e veturës për shumëçka e përcjell ikona e 90-ve. Enterieri modern është i ideuar në detaje.

Kujtojmë që Centodieci është prodhuar duke u bazuar në Chirone, dhe ka të njëjtin motor 8 litërsh V16 që prodhon 1.600 kuaj-fuqi.

Shpejtësinë nga 0-100 kilometra në orë e arrin për 2.4 sekonda, e ajo maksimale është 380 km/h. Në total janë prodhuar vetëm dhjetë njësi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat