Vetura pa airbag e Scuderia Cameron Glickenhaus kalon testin e përplasjes

Auto

Vetura pa airbag e Scuderia Cameron Glickenhaus kalon testin e përplasjes

Më: 18 qershor 2022 Në ora: 13:52
Foto ilustrim

Airbag është një nga elementët më të rëndësishëm të sigurisë pasive. Sot, pothuajse të gjitha veturat e reja e kanë atë. Të gjithë përveç kësaj.

Është SCG 004S dhe gjërat bëhen më të qarta kur themi se pas gjithçkaje qëndron Scuderia Cameron Glickenhaus.

Këto ditë, ata padyshim kanë arsye për të festuar sepse përveç testeve të suksesshme të përplasjes, kanë edhe një arritje historike. Ata sapo janë bërë prodhuesi i parë amerikan që nga viti 1967 që morën pjesë në garëm “24 Hours of LeMans”.

Le të kthehemi te vetura e tyre supersport tani. Ai arriti të plotësonte të gjitha kriteret në testin e përplasjes me përplasje anësore pa përdorur airbag. Bëhet fjalë për një provë në të cilën një mjet, i cili në këtë rast është një pengesë e deformueshme, përplaset në anën e një mjeti testues në një kënd me një shpejtësi prej 51 km/h.

Ky është një test shumë kërkues për projektuesit, sepse, ndryshe nga hapësira ballore, nuk ka zonë të madhe deformimi të hapësirës së motorit. Prandaj, faqja anësore e mjetit duhet të jetë e deformueshme për të thithur energjinë e goditjes, por në të njëjtën kohë mjaft e fortë për të mos lënduar pasagjerët. Dhe kjo është shumë e vështirë për t’u arritur kur hiqni airbags nga ekuacioni.

Se sa e vështirë është të arrihet kjo, më së miri ilustrohet nga të dhënat e ofruara nga SCG, dhe ai thotë se asnjë prodhues para tyre nuk e ka kaluar këtë test pa airbag. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat